Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

                                              

           

AKTUALNOŚCI:

POLSKIE KRÓLOWE - CZĘŚĆ II

Utworzono dnia 30.03.2023

W dniu 22 marca br. w GBP w Słaboszowie  odbyło się spotkanie kontynuujące prezentację multimedialną zatytułowaną : " Polskie królowe"- część II.  Prezentacja powstała      w oparciu o książki Edwarda Rudzkiego " Polskie królowe" oraz   " Miłosne sekrety wielkiej dynastii" Iwony Kienzler.    W II części przypomniana została królowa Jadwiga Andegaweńska oraz:

  • Anna Cyllejska- druga żona Jagiełły, wnuczka Kazimierza Wielkiego za sprawą której cały kraj i Europa huczały od plotek, gdyż jak niektórzy twierdzili przyprawiła  królowi rogi.
  • Elżbieta Granowska- trzecia żona Jagiełły, wielka miłość króla, ale  niechciana i nielubiana przez poddanych.
  • Zofia Holszańska- czwarta żona Jagiełły, matka dynastii, choć i tu nie obeszło się bez  plotek.
  • Elżbieta Rakuszanka- żona Kazimierza Jagiellończyka. Matka królów.  Jedno z najbardziej udanych małżeństw królewskich w historii.
  •  Helena Moskiewska-  żona Aleksandra Jagiellończyka. Piękna, wierna i oddana żona.  Urodzona na Kremlu,  przymuszana przez ojca - księcia moskiewskiego  nie zgodziła się zostać szpiegiem na dworze Jagiellonów.
  • Barbara Zapolya- pierwsza żona Zygmunta I Starego. Dobra, skromna, młoda królowa z miejsca podbiła serce króla i poddanych.

Wszystkich zainteresowanych  królewskimi biogramami zaprosimy jesienią na część III, którą  otworzy   królowa  Bony  Sforza.

 

 

czytaj dalej na temat: POLSKIE KRÓLOWE - CZĘŚĆ II

WYSTAWA MALARSTWA STEFANII WÓJCIK

Utworzono dnia 28.03.2023

Gminna Biblioteka Publiczna w Słaboszowie z/s w Kalinie Wielkiej zaprasza na wystawę malarstwa Stefanii Wójcik. Ekspozycja składa się z obrazów olejnych oraz akwareli, których głównym tematem są wielobarwne kompozycje kwiatowe. Artystka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. To tam poznała arkana sztuki. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Obecnie tworzy i mieszka w Janowie Lubelskim.

Wystawa będzie prezentowana w godzinach pracy biblioteki do 21 kwietnia b.r. Istnieje możliwość nabycia eksponowanych obrazów.

                                    

czytaj dalej na temat: WYSTAWA MALARSTWA STEFANII WÓJCIK

LAUREACI KONKURSU WIEDZY O POWSTANIU STYCZNIOWYM

Utworzono dnia 28.03.2023

22 stycznia 2023 roku upłynęła 160 rocznica wybuchu największego z polskich powstań narodowych- powstania styczniowego. Z tej okazji GBP w Słaboszowie  z/s w Kalinie Wielkiej zorganizowała konkurs wiedzy  na temat powstania. Oto laureaci konkursu:

Jakub Bujak

Jabłońska Alicja

Klimczyk Magdalena

Popiołek Karolina

Zaręba Emilia

Gratulujemy :)

czytaj dalej na temat: LAUREACI KONKURSU WIEDZY O POWSTANIU STYCZNIOWYM

KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ KUKIEŁKĘ BOHATERA LEKTURY SZKOLNEJ

Utworzono dnia 16.03.2023

Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza uczniów szkół podstawowych klas III-V do udziału w konkursie plastycznym z okazji obchodzonego 27 marca

Międzynarodowego Dnia Teatru.

REGULAMIN KONKURSU

"KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ KUKIEŁKĘ BOHATERA ULUBIONEJ LEKTURY SZKOLNEJ"

1. Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Słaboszowie z/s w Kalinie Wielkiej.

2. Konkurs adresowany jest do uczniów klas podstawowych III-V.

3. Przedmiotem konkursu jest samodzielnie wykonana kukiełka.

4. Do wykonanej kukiełki należy dołączyć metryczkę zawierającą następujące informacje :

-imię i nazwisko uczestnika konkursu,

-tytuł lektury oraz nazwę postaci,

-nazwę szkoły oraz klasę ucznia.

5. Jedna osoba może zgłosić na konkurs 1 kukiełkę.

6. Rodzice lub opiekunowie prawni zgadzają się na piśmie lub mailowo (Załącznik nr 1) na opublikowanie imienia i nazwiska dziecka oraz

zwycięskich prac na stronie interentowej biblioteki i w mediach lokalnych.

1. Przedmiot konkursu :

I. Uczestnicy konkursu wykonują kukiełkę przedstawiającą postać z dowolnej lektury szkolnej

II. Dopuszcza się wykonanie kukiełki z różnych materiałów i dowolnymi technikami.

IV. Wielkość kukiełki jest dowolna.

2. Zasady szczegółowe konkursu :

I. Organizator zastrzega sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac niespełniających kryteriów tematycznych.

II. Prace zgłoszone do konkursu przechodzą na własność Organizatora.

3. Kryteria oceny :

-Pomysłowość;

-Samodzielność;

-Walory artystyczne.

4. Termin i miejsce składania prac :

I. Prace należy złożyć najpóźniej do 15 kwietniabr. w GBP w Kalinie Wielkiej.

II. Oceny prac dokona jury powołane przez Organizatora.

III. Wyniki konkursu oraz termin wręczenia nagród zostaną ogłoszone na stronie internetowej biblioteki.

IV. Uczestnicy przystępując do konkursu akceptują niniejszy regulamin i wyrażają zgodę na nieodpłatne korzystanie przez Organizatora z nadesłanych prac.

V. Sprawy nieuregulowane w niniejszym regulaminie rozstrzyga Organizator.

czytaj dalej na temat: KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ KUKIEŁKĘ BOHATERA LEKTURY SZKOLNEJ

PIĘKNE, MĄDRE I UTALENTOWANE

Utworzono dnia 01.03.2023

Maria Curie - Skłodowska   

Była pierwszą kobietą w historii, której przyznano nagrodę Nobla, co więcej - nagrodę Nobla  przyznano jej dwukrotnie - w 1903 i 1911 roku – w dwóch różnych dziedzinach: fizyce i chemii. W 1916 r. Była jedną z pierwszych kobiet na świecie, która zrobiła prawo jazdy - także to z uprawnieniami na ciężarówki. Przydało się, kiedy jeździła na fronty I wojny światowej prześwietlać rannych żołnierzy. Zmarła 4 lipca 1934 roku na białaczkę. W 1995 r. prochy Marii i jej męża spoczęły w paryskim Panteonie. Trumna jest z ołowiu - m.in. dlatego, że jej ciało wciąż promieniuje.

Wisława Szymborska

Poetka i eseistka. Laureatka literackiej nagrody Nobla za rok 1996. Urodziła się 2 lipca 1923 roku w Bninie pod Poznaniem, związana całe życie z Krakowem. Zmarła tamże 1 lutego 2012 roku. Opublikowała ok. 350 wierszy – od trzeciego, popaździernikowego tomu "Wołania do Yeti" (1957) do pośmiertnie wydanego "Wystarczy" (2012) – zawsze znajdował uznanie krytyki i czytelnika. Najbliższe otoczenie zapamiętało ją jako osobą skromną.

Helena Modrzejewska

Helena Modrzejewska była najwybitniejszą polską aktorką przełomu XIX i XX wieku. Odnosiła sukcesy nie tylko w teatrze polskim, ale też amerykańskim i londyńskim, jako specjalistka od ról szekspirowskich i tragicznych. Do dziś żadnemu polskiemu artyście nie udało się zrobić tak oszałamiającej światowej kariery jak jej. Zaliczana była do najpiękniejszych kobiet epoki, a swoją czterdziestosześcioletnią karierę sceniczną oparła na strategii unikania skandali - swoją sławę zawdzięczała wyłącznie ciężkiej pracy i talentowi.

Ada Sari

Ada Sari (właściwie: Jadwiga Szayer, Szajer), śpiewaczka (sopran koloraturowy) i pedagog. Urodzona 29 czerwca 1886 w Wadowicach, zmarła 12 lipca 1968. Występowała w teatrze w Rzymie, a następnie na największych scenach operowych świata (La Scala w Mediolanie, Carnegie Hall w Nowym Jorku). Odbyła tournée po świecie. Miała repertuar złożony z najwybitniejszych oper świata. Śpiewała największe partie koloraturowe. Wykształciła przeszło 100 wokalistów, do których należy m.in. Bogna Sokorska.

Aleksandra Piłsudska

Rok 2023 jest Aleksandry Piłsudskiej, z domu Szczerbińskiej – działaczki niepodległościowej, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej i Polskiej Partii Socjalistycznej. Żona Józefa Piłsudskiego.

czytaj dalej na temat: PIĘKNE, MĄDRE I UTALENTOWANE

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

Utworzono dnia 28.02.2023

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób.

https://www.youtube.com/watch?v=4C_-bpp4yHY

http://www.youtube.com/watch?v=TxyoOcmm9Bw

http://www.youtube.com/watch?v=7Tp6JW6KOmk

 

 

 

        

czytaj dalej na temat: NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

SPOTKANIE KARNAWAŁOWE

Utworzono dnia 15.02.2023

W dniu 9 lutego 2023 roku w GBP w Słaboszowie z/s w Kalinie Wielkiej odbyło się spotkanie karnawałowe dla Czytelników.  Swoją obecnością zaszczyciła nas Wójt Gminy Słaboszów Pani Marta Vozsnak oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Pilawski. Tematem przewodnim spotkania była prezentacja dotycząca historii sylwestra oraz walca. W pięknej kostiumowo- filmowej oprawie Goście  mogli przypomnieć sobie  najpiękniejsze walce świata: Meyerling walc- nawiązujący do historii austriackiego arcyksięcia Rudolfa i baronówny Marii Vetsery, Of love walc, walc nr 2 Dymitra Szostakowicza, walc cesarski dedykowany cesarzowi Franciszkowi Józefowi.

Nie można było pominąć walca Strausa " Nad modrym Dunajem" oraz polskich kompozytorów: Kazaneckiego i Killara.

Spotkanie  chyba podobało się Gościom, bo po jego zakończeniu zapadła dłuższa cisza, która mogła świadczyć  o tym, że nasi Czytelnicy  nie zdołali jeszcze wrócić z sal balowych.

Wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem przy pączkach i faworkach. Te ostatnie były wyśmienite. Kto nie skorzystał z zaproszenia niech żałuje :)

 

 

 

 


 

czytaj dalej na temat: SPOTKANIE KARNAWAŁOWE

POWSTANIE STYCZNIOWE- KONKURS WIEDZY

Utworzono dnia 21.01.2023

22 stycznia 2023 roku upływa 160 rocznica wybuchu  największego z polskich powstań narodowych - powstania styczniowego. Z tej okazji zapraszamy uczniów klas VII i VIII do konkursu wiedzowego na temat powstania.  Należy odpowiedzieć na pytania  zamieszczone poniżej w oparciu o link filmu: https://www.youtube.com/watch?v=wCUxvsL6j2o

1. Kiedy wybuchło powstanie styczniowe?

2. Jak długo trwała służba w wojsku carskim?

3. Czym  była odwilż posewastopolska?

4. Jaki program przyświecał Białym, a jaki Czerwonym?

5. Kim był hrabia  Aleksander Wielopolski i jaką prowadził politykę wobec Rosji?

6. Czym była branka i  co było jej skutkiem?

7. Kto został pierwszym naczelnikiem powstania i z jakim skutkiem?

8. Jakimi siłami dysponowali powstańcy na początku zrywu?

9. Jaki charakter miały walki powstańcze?

10. Kto jako drugi objął dowództwo nad powstaniem?

11. Jaki tytuł ma obraz pojawiający się w 10,33 minucie filmu. Kto jest jego autorem?

12. Kto był ostatnim dyktatorem powstania?

13. Co wydarzyło się 21 lutego 1864 roku?

14. Jaki wpływ na powstanie miał dekret carski  z 2 III 1864 roku?

15. Co wydarzyło sie 5 VIII 1864 roku?

Odpowiedzi na pytania należy odesłać na e-maila biblioteki: bibliotekaslaboszow@wp.pl , lub oddać swojemu nauczycielowi historii w terminie do  28 lutego 2023 roku.

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów klas VII i VIII   SP w Dziaduszycach i Janowicach

 

 

czytaj dalej na temat: POWSTANIE STYCZNIOWE- KONKURS WIEDZY

SPEKTAKL KRAKOWSKIEGO TEATRU EDUKACJI I PROFILAKTYKI "MASKA"

Utworzono dnia 18.01.2023

Dnia 17 stycznia 2023 roku w GBP w Słaboszowie z/s w Kalinie Wielkiej odbył się spektakl krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki "MASKA". Uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej w Janowicach i Dziaduszycach obejrzeli widowisko pt. "Nick-Victoria". Tematem spektaklu była opowieść o Weronice, uczennicy, która z powodu braku znajomych, próbuje szukać ich w Internecie. Przedstawienie podejmowało ważny współcześnie problem uzależnień od Internetu. Portale społecznościowe są obecnie miejscem, gdzie młodzież zawiera znajomości, wstawia zdjęcia i udziela informacji na swój temat. Taka poufałość wobec internetowych znajomych niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, o czym przekonała się bohaterka naszego spektaklu. Przybyli na miejsce uczniowie z uwagą i zaciekawieniem wsłuchiwali się w prezentowane widowisko, które mamy nadzieję stanie się przestrogą dla oglądających.

 

czytaj dalej na temat: SPEKTAKL KRAKOWSKIEGO TEATRU EDUKACJI I PROFILAKTYKI "MASKA"

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zegar

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 48

Wszystkich: 20453

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Imieniny

Pogoda

Biuletyn Informacji Publicznej