Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia

Czcionka:

Historia Gminnej Biblioteki Publicznej w Słaboszowie z siedzibą w Dziaduszycach

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Słaboszowie z siedzibą w Janowicach rozpoczęła swoją działalność 15 lipca 1977 roku, a oficjalne otwarcie placówki miało miejsce w listopadzie 1977 roku. Biblioteka w Janowicach przejęła obowiązki statutowe Biblioteki Gminnej od biblioteki w Słaboszowie, którą wówczas prowadził emerytowany kierownik szkoły pan Władysław Kulawik. Była to decyzja ówczesnego naczelnika Urzędu Gminy w Słaboszowie pana Czesława Wachackiego. Kierownikiem nowo powstałej placówki została Anna Mielus i sprawuje tę funkcję do chwili obecnej. Lokal biblioteki od początku istnienia znajdował się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach i zajmuje powierzchnię 105 m2 na parterze. W skład sieci bibliotecznej wchodziły wówczas 3 filie biblioteczne w Kalinie Wielkiej, Słaboszowie i w Święcicach. oraz 10 punktów bibliotecznych w innych miejscowościach naszej gminy. Na początku działalności biblioteka liczyła 1 000 woluminów , 50 czytelników, posiadała podstawowy sprzęt biblioteczny i audiowizualny. Z roku na rok powiększał się księgozbiór i wzrastała liczba czytelników. Nadzór merytoryczny nad placówką sprawował Oddział Terenowy , a później Rejon Biblioteczny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach z siedzibą w Miechowie. Funkcję dyrektora pełnił pan Józef Śmiałek, a instruktażu udzielała pani Aniela Beatus. W latach osiemdziesiątych biblioteka współpracowała z miejscowym klubem „Ruch”, gdzie w ramach Towarzystwa Wiedzy Powszechnej organizowano pogadanki, odczyty, spotkania oraz różne imprezy dla dzieci i młodzieży. W roku 1987 biblioteka rozpoczęła współpracę z nowopowstałym Gminnym Ośrodkiem Kultury, który miał siedzibę również w budynku OSP w Janowicach. Przejawiały się róże formy działalności np. spotkania dla dzieci o charakterze rozrywkowym, gry, zabawy, konkursy plastyczne, wycieczki itp. Współpraca ta trwała krótko, ponieważ po dwóch latach GOK został zlikwidowany.

 

W roku 1990 nastąpiła reorganizacja sieci bibliotecznej- filia ze Słaboszowa została przeniesiona do sąsiedniej miejscowości Dziaduszyce. Z chwilą przejęcia władzy przez samorządy gminne ograniczono działalność filii zmniejszając czas otwarcia do 13 godzin tygodniowo, a następnie filie nazwano stałymi punktami bibliotecznymi w Dziaduszycach , Kalinie Wielkiej i Święcicach. .Zlikwidowane zostały również wcześniej istniejące punkty biblioteczne.

 

We wrześniu 1995 roku miejscowość Janowice i sąsiednie wioski nawiedziła powódź, która nie oszczędziła również biblioteki. Zamulona woda wdarła się drzwiami i oknami powodując zniszczenie lokalu , sprzętu i księgozbioru. (ponad 2 tysiące woluminów). W pracach nad oczyszczaniem biblioteki pomagali czytelnicy, miejscowi strażacy, żołnierze i aspiranci oddelegowani przez władze wojewódzkie i samorządowe. Wiele instytucji takich jak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, Fundacja Marii i Kazimierza Wojnowskich z Wrocławia , dyrekcja byłego Sanatorium MSW w Busku Zdroju pomagały bibliotece odbudować księgozbiór przekazując dary. WBP w Kielcach przekazała w depozyt 1 600 nowych książek z różnych dziedzin wiedzy.

 

W 2000 roku po zmianach administracyjnych w kraju nadzór merytoryczny nad biblioteką przejęła Wojewódzka Biblioteka w Krakowie oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie. Od roku 2001 biblioteka działa jako samorządowa instytucja kultury na podstawie statutu nadanego przez Radę Gminy w Słaboszowie i wpisu do rejestru instytucji w Urzędzie Gminy w Słaboszowie pod numerem 1/2000. Gminna Biblioteka Publiczna jako samorządowa instytucja kultury samodzielnie gospodaruje powierzonym i nabytym mieniem oraz prowadzi własną gospodarkę w ramach posiadanych środków w oparciu o plan działalności zatwierdzony przez kierownika   z dostosowaniem do dotacji uchwalonej w budżecie gminy Słaboszów na dany rok. Biblioteką zarządza kierownik, który reprezentuje ją na zewnątrz i kieruje całokształtem działalności, czuwa nad mieniem jednostki i jest za nie odpowiedzialny.

 

W 2002 roku dzięki życzliwości i pomocy finansowej Wójta Zbigniewa Kity i Zarządu Gminy Słaboszów przeprowadzono generalny remont lokalu. Dokonano wymiany okien, malowania pomieszczenia , ułożenia posadzki z paneli podłogowych oraz oddano do użytkowania nowe pomieszczenie sanitarne.

 

Rok 2004 przyniósł zmiany w sieci bibliotecznej. Została zlikwidowana uchwałą Rady Gminy Filia Biblioteczna w Święcicach. Księgozbiór zlikwidowanej placówki przejęła biblioteka macierzysta. W tym czasie nastąpiła również komputeryzacja biblioteki. Biblioteka otrzymała 3 komputery z programu „IKONKA” przekazane przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji oraz zakupiono 1 własny komputer. Przekazane komputery służą do dziś do bezpłatnego korzystania z Internetu przez użytkowników biblioteki. Rok później skomputeryzowana została również Filia Biblioteczna w Kalinie Wielkiej. Komputery - 5 zestawów zostały przekazane na podstawie umowy użyczenia przez Szkołę Podstawową w Janowicach. W obu placówkach rozpoczęto również tworzenie katalogu elektronicznego w programie MAK.

 

W latach 2005-2010 trwały prace nad stworzeniem katalogu elektronicznego. Obecnie biblioteka posiada elektroniczny katalog i wypożyczalnię książek w systemie SOWA2.

W roku 2011 na mocy uchwały Rady Gminy w Słaboszowie zostały zlikwidowane dwie filie biblioteczne w Dziaduszycach i w Kalinie Wielkiej, a księgozbiory przekazano do szkół i do biblioteki gminnej.

Z dniem 1 stycznia 2012 roku siedziba biblioteki gminnej z miejscowości Janowice została przeniesiona do Kaliny Wielkiej

Biblioteka Gminna posiada 15425 woluminów. Liczba czytelników na dzień 31 grudzień 2012 roku wynosiła 340, a liczba wypożyczeń na zewnątrz - 5787, a na miejscu - 1037 woluminów. Odwiedziny w wypożyczalni - 292, w czytelni - 1870, w czytelni internetowej - 1438 

W prowadzeniu działalności kulturalno-oświatowej Biblioteka współpracuje ze szkołami naszej gminy, samorządem szkolnym, Urzędem Gminy w Słaboszowie i Radą Gminy, oraz Kołem Gospodyń Wiejskich. W dalszym ciągu kontynuowana będzie współpraca z Fundacją ABCXXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Z perspektywy minionych lat zmieniły się oczekiwania i potrzeby naszych użytkowników. Biblioteka nasza musi stać się centrum życia kulturalnego w gminie , dbać o swoich czytelników , stworzyć im miejsce, do którego wszyscy będą chętnie przychodzić.

W 2023 roku na mocy uchwały Rady Gminy w Słaboszowie Nr XXXVII/295/2023 z dnia 22 czerwca 2023 roku nastąpiła zmiana siedziby Biblioteki, która została przeniesiona do miejscowości Dziaduszyce 25 A.

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zegar

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Imieniny

Pogoda

Biuletyn Informacji Publicznej