Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Program Biblioteka+

Czcionka:

Ogólne założenia

 

Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).

 

Strategicznym celem programu jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego, a także wprowadzenie systemu certyfikującego dla bibliotek.

 

Podczas prac przygotowawczych w 2008 roku w ramach programu zdefiniowane zostały cztery obszary działań:

  1. Stworzenie jednolitego, ogólnopolskiego, centralnego systemu komputerowego MAK+ umożliwiającego zarządzanie zbiorami bibliotecznymi, wymianę informacji o księgozbiorach i wypożyczeniach pomiędzy samymi bibliotekami oraz zdalny dostęp poprzez internet dla czytelników
  2. Internetyzacja bibliotek
  3. Szkolenie bibliotekarzy w zakresie nowych kompetencji
  4. Uruchomienie programu finansowego wsparcia modernizacji i rozbudowy bibliotek gminnych

Jednym z komponentów programu Biblioteka+ są „Szkolenia dla bibliotekarzy”, których celem jest uzyskanie przez pracowników bibliotek nowych kompetencji zawodowych, wykraczających poza standardowe umiejętności bibliotekarskie. Szkolenia będą organizowane nieodpłatnie dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich i małych gmin miejskich (do 15 000 mieszkańców). Program adresowany jest do bibliotekarzy z bibliotek publicznych po jednym pracowniku z każdej placówki (czyli również filii, oddziałów i punktów bibliotecznych), przy czym w pierwszej kolejności (rok 2010) będą to pracownicy bibliotek niebiorących w tym roku udziału w Programie Rozwoju Bibliotek.

 

Czas realizacji szkoleń to cykl pięciu dwudniowych sesji (10 dni szkoleniowych), które będą prowadzone w okresie kwiecień-październik 2010 roku – zawsze we wtorki i środy (w sytuacjach niezbędnie wymagających dostosowania możliwe będą drobne korekty terminów).

 

W ramach tego programu  w szkoleniach biorą udział 2 osoby zatrudnione w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słaboszowie z siedzibą w Janowicach

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zegar

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Imieniny

Pogoda

Biuletyn Informacji Publicznej